Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Hakkımızda

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü olarak sağlık, tarım, enerji ve gıda biyoteknolojisi alanlarında aktif olarak yer alabilecek ve bunun yanında bu alanlarda temel araştırmalara katılabilecek olgunlukta bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyeleri olarak gelişen ve değişen dünyada sadece tek bir teknik alandaki teorik eğitimin değil farklı disiplinleri anlayıp sorunlara farklı yaklaşımlar getirmeye olanak sağlayan, kısaca noktaları birleştirmeye olanak sağlayacak bir eğitimin öneminin farkındayız. İş ve akademik hayatta diplomanın ötesinde teknik beceri ve analitik düşünmenin ne kadar önemli olduğunun ve bunları ezbere değil anlamaya, düşünmeye alışan dimağların yapabileceğinin bilincindeyiz.

Farklı araştırma ve geliştirme laboratuvarları, disiplinlerarası yapısı ile teknik anlamda sektörel/sosyal beceriler kavrayışı ile çağımızın entellektüel gereksinimlerine uygun çok yönlü bilim insanlarını çalışma hayatına ve akademiye kazandırmak istiyoruz.

Farklı alanlarda uzman, akademik ve endüstriyel tecrübeye sahip öğretim üyesi kadromuzla sizlere sadece moleküler biyolojinin temellerini değil nereye yönlendiğini ve diğer bilim dallarıyla nasıl etkileştiğini de göstermek istiyoruz.
Sağlık, tarım, enerji ve gıda gibi birçok uygulama alanı olan moleküler biyoloji ve genetik disiplini son yıllarda ülkemiz açısından da öncelikli gelişim alanlarından biri haline gelmiştir. Genetik tanı laboratuvarları, adli tıp laboratuvarları, gıda analiz laboratuvarları, yerli ilaç üretim tesisleri, yerli doku kültürü laboratuvarları, tüp bebek merkezleri, gıda üretim fabrikaları, patent büroları ve danışmanlık firmaları gibi birçok kurum moleküler biyoloji ve genetik mezunu adayları aramaktadır.

Aranan adaylar olmanız için sizleri:
  • 100% İngilizce eğitim sayesinde dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin uyum sağlayabilecek,
  • T-Tipi eğitim modeli ile farklı teknik alanlardan haberdar olan ve bu şekilde takım çalışmasına yatkın,
  • Temel moleküler biyoloji ve genetik bilgisini farklı alanlardaki sorunların çözümlerinde kullanabilen,
  • İş hayatı için gerekli olan sunum, yazım ve konuşma becerilerine sahip,
  • İçerisinde yaşadığı toplumun ve dünyanın sorunlarını anlayan
  • Sadece bilen değil ama aynı zamanda üreten bilim insanları olarak yetiştirmek istiyoruz.

Dünyada baş döndürücü bir hızda ilerleyen moleküler biyoloji ve biyoteknoloji disiplininde sektörel deneyime sahip akademisyenlerimiz ve endüstri ile güçlü bağlarımız sayesinde, çözüme odaklı ürün ve teknoloji geliştirmeyi ilke edinen KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde sizleri de aramızda görmekten büyük bir mutluluk duyacağız.

Bir bilim insanı olarak on değil on binlerce hayatı etkilemek sizlerin elinde, yeter ki isteyin...

Dr. Öğretim Üyesi Gülcihan GÜLSEREN
Bölüm Başkanı 
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü