TEKNOFEST 2022 Sağlıkta Yapay Zekâ Kategorisinde Türkiye İkincisi Olan DMT ENFORMATİK Takımımız Ödülünü TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar’dan Aldı

TEKNOFEST 2022 Sağlıkta Yapay Zekâ Kategorisinde Türkiye İkincisi Olan DMT ENFORMATİK Takımımız Ödülünü TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar’dan Aldı Üniversitemiz Tarım ve Doğa Bilimleri Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Kıvanç Bilecen’in danışmanlığını yaptığı Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 4. sınıf öğrencilerimiz Dila Nur Çakal ve Mevlüt Köz ile Biyomühendislik Bölümü 4. sınıf öğrencimiz Mehmet Tevfik Kara’dan oluşan DMT ENFORMATİK Takımımız, yeni nesil DNA dizileme platformlarından elde edilen çıktıların biyoinformatik analizlerini konu alan projeleri ile TEKNOFEST 2022 Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışmasında Türkiye ikincisi oldu.Öğrencilerimizin projesi sağlık başta olmak üzere pek çok alanda mikroorganizmaların tanımlanmasında kullanılan metagenomik veri analizinde yapay zekâ temelli bir yaklaşımla DNA dizilerinin görselleştirilerek daha hızlı ve daha doğru olarak tespitini amaçlamaktadır. İki aşamadan oluşan analiz sürecinin ilk aşamasında yeni nesil DNA dizileme platformlarından elde edilen DNA dizileri görselleştirilmekte ve yapay zekâ yaklaşımı ile hangi organizma ailesine ait oldukları hızlı bir şekilde tespit edilmektedir. İkinci aşamada ise bu daraltılmış veri seti üzerinde BLAST temelli bir algoritma ile özgün organizma tespiti daha hızlı ve daha doğru bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
DNA görselleştirme ve yapay zekâ temelli bu hibrit yaklaşım sayesinde 16S/18S rRNA, ITS ya da tüm genom metagenomik çalışma verisinin değerlendirilmesinde özellikle standart ofis bilgisayarlarında işlem süresinin kısaltılması ve standart algoritmalara nazaran daha az işlemci gücü ile daha doğru sonuçlar elde edilmesi projenin temel hedeflerinden birini oluşturmaktadır.
Öğrencilerimizi ve danışmanlarını tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.